Alkoholservetter med 70% isopropylalkohol – 100-pack
Alkoholservetter med 70% isopropylalkohol är individuellt förpackade engångsservetter för snabb avtorkning av mindre alkoholbeständiga verktyg och tåliga ytor i salongsmiljö.
De är särskilt praktiska för exempelvis pincetter vid fransförlängning och kan användas för att torka bort smuts, fett och produktrester från lämpliga verktyg och mindre arbetsytor.
Egenskaper
- 70% isopropylalkohol
- 100 servetter per förpackning
- Individuellt förpackade
- För alkoholbeständiga verktyg och tåliga mindre ytor
- Praktiska vid lash- och browbehandlingar
- Smidiga i salongen och behandlingsväskan
Användning
Öppna en portionsförpackning och torka den avsedda alkoholbeständiga ytan eller verktyget. Låt ytan lufttorka helt före nästa användning.
Viktigt: Alkoholservetter ersätter inte alltid fullständiga rengörings-, desinfektions- eller steriliseringsrutiner för återanvändbara instrument. Följ de hygienkrav som gäller för respektive behandling och verktyg.






